АвторТема: Полный сиквенс мтДНК - не могу понять!  (Прочитано 1590 раз)

Оффлайн GregorАвтор темы

• Страна: am
  • Рейтинг +21/-0
  • мтДНК: H4a1a1a
Очень нужен совет!
Получил р-ты родственника.
Гаплогруппа -V7A
HVR1 - 1 матч, условно "Персона 1"
HVR2 - нет матчей вообще
HVR1+ HVR2+coding region - 4 матча: "Персона2", "Персона3", "Персона4", "Персона5" ген. дистанция у всех - 3
Вопрос: почему ни один из матчей из последней строчки  не засветился в HVR1 или в HVR2?
Можно ли доверять этим результатам?
« Последнее редактирование: 22 Февраль 2015, 18:13:22 от Gregor »

Оффлайн FELIX

• Страна: ru
  • Рейтинг +582/-3
  • Y-ДНК: R-YP569
  • мтДНК: U5a1a1b
Re: Полный сиквенс мтДНК - не могу понять!
« Ответ #1 : 22 Февраль 2015, 19:25:54 »
Ничего сложного нет. Для HVR1 и HVR1+HVR2 показаны полностью совпадающие матчи.
А для HVR1+ HVR2+coding region можно отслеживать уже на генетической дистанции (количестве мутации) равном 3.

Т.е. для HVR1 у Вас один полный совпаденец.
А совпаденцы по полному митосиквенсу имеют мутации одновременно и на HVR1, и на HVR2, а с первым на полной дистанции расхождение свыше 3 мутаций.
Можно попробовать вычислить совпаденцев по группам и уточнить конкретные мутации.

Как вывод, могу только сказать, что группа у Вас или редкая, или малотестированная.

Оффлайн FELIX

• Рейтинг +582/-3
« Ответ #2 : 22 Февраль 2015, 19:31:56 »
Вот филодерево по Вашей группе: http://www.snpedia.com/index.php/Haplogroup_H_%28mtDNA%29

Оффлайн FELIX

• Рейтинг +582/-3
« Ответ #3 : 22 Февраль 2015, 19:49:54 »
H4, H7 and H13
These haplogroups are present in both Europe and West Asia, H13 being also found in the Caucasus. They are quite rare. H4 is often found in Iberia.

H4 встречается в Иберии; митохондриальные гаплогруппы H4, H7 и H13 очень редки, встречаются в Европе и Западной Азии и на Кавказе.

Вот любопытный вывод о связи мито Н4 с Y-гаплогруппой R1a:

The Corded Ware culture, which is associated with the expansion of Y-haplogroup R1a from the steppes to Central Europe andScandinavia, yielded samples belonging to H1ca1, H2a1, H4a1, H6a1a and H10e. The Unetice culture, which is thought to markthe arrival of R1b in Central Europe (but overlapping with the previous R1a expansion), had individuals belonging to H2a1a3, H3,H4a1a1a2, H7h, H11a, H82a. Remains from the  Andronovo culture in Central Asia, which is associated with R1a people, only yielded a single H sample (H6).
H4 and H6 , both absent from Europe before the Bronze Age, have such a wide distribution across the continent nowadays that theywould likely have been spread both by R1a and R1b branches of the Indo-Europeans

Оффлайн GregorАвтор темы

• Рейтинг +21/-0
« Ответ #4 : 22 Февраль 2015, 20:16:55 »

Как вывод, могу только сказать, что группа у Вас или редкая, или малотестированная.
FELIX, спасибо за разъяснения и идеи. Буду работать дальше. То что я писал, относится к моей родственнице, у нее - V7A. По прямой женской линии она финнка.За инфу по моей Н4А группе отдельное спасибо)))

Оффлайн FELIX

• Рейтинг +582/-3
« Ответ #5 : 22 Февраль 2015, 20:52:43 »
Теперь по Вашей:

Haplogroup V is believed to have originated approximately 12,000 years before present, possibly in Iberia. It is found with particularly high concentrations in the Sámi population of northern Scandinavia, as well as the Basque people and somewhat higher among the isolated Pasiegos in nearby Cantabria.
Haplogroup V derives from the Haplogroup HV, which also gave rise to Haplogroup H.

Haplogroup V is a relatively rare mtDNA haplogroup found in approximately 4% of native Europeans. Its highest concentration is among the Saami people of northern Scandinavia (approximately 59%), where its divergence time is estimated at 7600 YBP (years before present). It has been found at approximately 10% among the Maris of the Volga-Ural region, leading to the suggestion that this region might be the source of the V among the Saami.
Haplogroup V is also found at higher than average levels in Cantabrian people (15%)[6] of northern Iberia, and somewhat lower in nearby Basque people (10.4%). It also is found in particularly high concentrations (16.3%) among the Berbers of Matmata, Tunisia.

Не менее интересно)))

Оффлайн FELIX

• Рейтинг +582/-3

Оффлайн GregorАвтор темы

• Рейтинг +21/-0
« Ответ #7 : 22 Февраль 2015, 22:25:48 »
Спасибо FELIX!

© 2007 Молекулярная Генеалогия (МолГен)

Внимание! Все сообщения отражают только мнения их авторов.
Все права на материалы принадлежат их авторам (владельцам) и сетевым изданиям, с которых они взяты.

Rambler's Top100