АвторТема: Компания Dante Labs  (Прочитано 24370 раз)

Оффлайн rmk

• Страна: ru
  • Рейтинг +70/-30
Re: Компания Dante Labs
« Ответ #420 : 25 Июль 2019, 14:45:20 »
Вот мне интересно, реально физ.лица теперь не могут получить пробирки?
Дело в способе отправки. Если они отправят государственной почтой, как отправляли многим (в том числе и Вам в первый раз, как я понял), то никаких проблем с получением физлицом не будет. Наоборот, все пройдет максимально гладко, без дополнительных формальностей. Сейчас они Вам по какой-то причине намереваются отправить курьерской службой (вероятно, UPS), у которых свои правила растаможивания и таможенных формальностей не избежать. Но достучаться до них может быть непросто, они отвечают в полуавтоматическом режиме.

Оффлайн Mooon

• Рейтинг +0/-0
« Ответ #421 : 25 Июль 2019, 15:09:23 »
Спасибо! Надеюсь, ультиматум - или отправьте обычной почтой, или возврат денег, поставит все на свои места и закончит эту историю

Оффлайн Mich Glitch

• Genus regis
  • Модератор
  • Страна: ca
  • Рейтинг +2905/-45
  • Y-ДНК: J2b1
  • мтДНК: H6a1a5a
« Ответ #422 : 02 Сентябрь 2019, 16:36:13 »
Писем не писал. Вопросов не задавал. Сами ответили.     :)

Hi -

Where is your kit?

Why is it taking so long to receive your results?

As the CEO of Dante Labs, I am aware that these questions are popping in your mind. The responsibility is ours, and primarily mine. You deserve an answer.

First, I wish to give you a quick update and explanation. After some of our most popular promotions, we ended up with a large number of kits and some operational issues, including delays, bad communication and longer turnaround time. We gave unclear timelines and answers.

To correct these issues, we made the following investments:
Delays: we built our own sequencing center and internalized the entire sequencing workflow, enabling faster turnaround time and full control over the whole process.
Communication: we deployed a better, user-friendly Genome Manager to allow users to follow their kits' journey and receive a comprehensive view of their results.
Shipping: we internalized European logistics and selected a best-in-class partner for North America.
As a result, today, approximately 84% of all our samples received by the end of July have been sequenced. This numbers was below 70% in June (apple to apple comparison). We plan to finish the entire backlog of samples by mid October.

I wish to assure everyone that you will receive his or her results. We are here to help and to make advanced genomics accessible to everyone.

Best regards,

Andrea

Оффлайн sergm

• Страна: ua
  • Рейтинг +303/-0
  • Y-ДНК: R-Y17488
  • мтДНК: HV-T16311C!
« Ответ #423 : 03 Сентябрь 2019, 03:16:32 »

Hi -

Where is your kit?

Why is it taking so long to receive your results?

As the CEO of Dante Labs, I am aware that these questions are popping in your mind. The responsibility is ours, and primarily mine. You deserve an answer.

First, I wish to give you a quick update and explanation. After some of our most popular promotions, we ended up with a large number of kits and some operational issues, including delays, bad communication and longer turnaround time. We gave unclear timelines and answers.

To correct these issues, we made the following investments:
Delays: we built our own sequencing center and internalized the entire sequencing workflow, enabling faster turnaround time and full control over the whole process.
Communication: we deployed a better, user-friendly Genome Manager to allow users to follow their kits' journey and receive a comprehensive view of their results.
Shipping: we internalized European logistics and selected a best-in-class partner for North America.
As a result, today, approximately 84% of all our samples received by the end of July have been sequenced. This numbers was below 70% in June (apple to apple comparison). We plan to finish the entire backlog of samples by mid October.

I wish to assure everyone that you will receive his or her results. We are here to help and to make advanced genomics accessible to everyone.

Best regards,

Andrea
Ну, насколько я понял, такие "письма счастья" пришли каждому, чьи результаты ещё не готовы. Увы, мне тоже.

Оффлайн NathanS

• Рейтинг +87/-1
  • Y-ДНК: ЖМ: N1c-Z1939
« Ответ #424 : 03 Сентябрь 2019, 20:38:07 »

Hi -

Where is your kit?

Andrea
Ну, насколько я понял, такие "письма счастья" пришли каждому, чьи результаты ещё не готовы. Увы, мне тоже.

У меня всё готово давным давно, но я тоже получил это письмо. Есть, правда, неиспользованные наборы.

© 2007 Молекулярная Генеалогия (МолГен)

Внимание! Все сообщения отражают только мнения их авторов.
Все права на материалы принадлежат их авторам (владельцам) и сетевым изданиям, с которых они взяты.

Rambler's Top100